Czy opadanie powiek jest tym samym co zwiotczenie powiek?
Zadajmy sobie pytanie: „Czy opadanie i zwiotczenie powiek to to samo?”. Odpowiedź jest krótka: oczywiście, że nie. Obie przypadłości, które wielu kojarzą się z tym samym, tak naprawdę są totalnie różne.
Blefaroptoza
Blefaroptoza – bo tak mówi się o opadaniu powieki, najczęściej występuje wtedy gdy mięsień dźwigacz powieki górnej z różnych powodów nie działa prawidłowo lub jest zbytnio rozciągnięty. W efekcie może doprowadzić do opadnięcia powieki w takim stopniu, że zakrywa źrenicę, co uniemożliwia widzenie.
Najczęstszym powodem ptozy u dorosłych jest rozciągniecie mięśnia dźwigacza, miastenia, uraz lub guz w obrębie powieki. Nagłe opadanie powieki może być spowodowane stanem neurologicznym, np. udarem mózgu i zawsze wymaga pilnej diagnostyki. W przypadku dzieci, opadanie powieki może być wrodzone i prowadzić do niedowidzenia.
Zabieg opadania powieki (ptozy)
Zabieg jest przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym, czyli nie wymaga hospitalizacji. Przed zabiegiem podaje się znieczulenie miejscowe (zastrzyk) w obszar powieki górnej. Chirurg odpreparowuje i skraca mięsień dźwigacz, by oko mogło szerzej się otworzyć.
Zwiotczenie powiek
Zwiotczenie powiek (Blefarochalaza) jest związane z rozciągnięciem skóry powiek związanej z ubytkiem włókien kolagenowych. Skóra zaczyna się marszczyć i opierać na rzęsach. Stan ten może powodować ograniczenie pola widzenia, co jest bezwzględnym wskazaniem do zabiegu blefaroplastyki.
Zabieg zwiotczenia skóry powiek – blefaroplastyka
Jak wyżej wspomniałem, operacja zwiotczenia skóry powiek nazywana jest blefaroplastyką. Podobnie jak zabieg ptozy, wykonuje się go w ramach chirurgii jednego dnia. Przed zabiegiem dokonuje się rysunku wstępnego, który wyznacza nadmiar skóry do wycięcia. Następnie podaje się zastrzyk ze znieczuleniem w powieki. Fragment skóry zostaje wycięty, zbyt wydatne poduszki tłuszczowe poddane są redukcji, a rany zszyte są nierozpuszczalnymi szwami. Szwy należy usunąć około tydzień po plastyce.
Zabieg plastyki powiek nie jest skierowany wyłącznie do osób starszych. Jednym z częstych problemów, z którymi zgłaszają się młodzi pacjenci to nadmiar skóry powiek, czy też tzw. zmarszczka nakątna.
Jak widać różnica między opadaniem, a zwiotczeniem powiek jest spora. O ile zabieg zwiotczenia skóry powiek przeprowadzany jest w obrębie skóry, o tyle zabieg ptozy jest zabiegiem w obrębie mięśni powiek. Oba problemy wywołują dyskomfort związany ograniczonym widzeniem, negatywnie wpływają na samoocenę, w efekcie obniżając komfort życia. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, zarówno opadanie jak i zwiotczenie powiek można skorygować chirurgicznie. Jeśli masz jakieś pytania na ten temat skontaktuj się ze mną, a postaram się udzielić odpowiedzi i rozwiać wątpliwości 😊.
Zabiegi plastyczne powiek wykonywane w GlaucoMed:
- zwiotczenie skóry powiek górnych i dolnych (blefaroplastyka),
- opadanie powiek u dorosłych (zabieg ptozy),
- podwijanie/odwijanie powiek (entropion/ektropion),
- plastyka powiek u Azjatów,
- chirurgiczny lifting brwi,
- lifting brwi nićmi PDO.
Najnowsze komentarze