Metody pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP)
Jednym z ważniejszych testów podczas wizyty u okulisty jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP). Badanie to nazywane jest również tonometrią. Jak już pewnie wiecie, ciśnienie wewnątrzgałkowe jest bardzo ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju jaskry. Na rynku dostępne są różnorodne urządzenia oraz metody do pomiaru ciśnienia.
Tonometria aplanacyjna
Tonometria aplanacyjna Goldmanna i Perkinsa (złoty standard pomiaru IOP)
Tonometr aplanacyjny Goldmanna jest badaniem kontaktowym, wykonywany jest pomiar za pomocą siły potrzebnej do spłaszczenia rogówki. Do wykonania pomiaru tą metodą, można użyć fluoresceiny (pomarańczowy barwnik), który uwydatnia film łzowy.
Na dokładność odczytów z tonometru Goldmana wpływa centralna grubość rogówki (CCT). Autor tej metody, projektując swój tonometr, oszacował średnią grubość rogówki na 520 mikronów, aby zlikwidować przeciwstawne siły napięcia powierzchniowego i sztywności rogówki. Obecnie wiadomo, że ta wartość jest bardzo zróżnicowana. Grubsza CCT może dać pozornie zawyżony pomiar IOP, podczas gdy cieńsza CCT może dać pozornie zaniżony odczyt.
Jako inne błędy, które niekorzystnie wpływają na dokładność odczytów uznaje się:
– niewłaściwe użycie fluoresceiny,
– duży astygmatyzm,
– nieregularna lub pokryta bliznami rogówka,
– nacisk palcem na powiekę podczas pomiaru,
– wstrzymywanie oddechu i manewr Valsalvy (próba nasilonego wydechu) przez pacjenta podczas pomiaru.
-spoglądanie w górę podczas pomiaru.
Tonometr Perkinsa w przeciwieństwie do stacjonarnego, wbudowanego w lampę szczelinową tonometru Goldmanna, jest urządzeniem przenośnym. Umożliwia on pomiary ciśnienia z pacjentem w pozycji pionowej lub na plecach.
Tonometria bezkontaktowa
Metoda ta wykorzystuje podmuch powietrza. W momencie spłaszczenia rogówki kolumna powietrza zostaje odcięta, a siła w tym momencie jest rejestrowana i przeliczana na mmHg. Odczyty z tych urządzeń mogą zaniżać IOP przy dużych zakresach i zawyżać IOP przy niskich zakresach w porównaniu z tonometrem aplanacyjnym Goldmanna. Zalecane jest w tym wypadku uśrednianie minimum 3 odczytów. Jest to metoda przesiewowa i nie jest zalecana do monitorowania pacjentów z jaskrą.
Analizator reakcji oka (ORA)
Analizator reakcji oka to nieinwazyjne urządzenie, które w prosty i szybki sposób analizuje biomechaniczne właściwości rogówki. ORA pozwala na pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego z kompensacją rogówki i pozwala oszacować histerezę rogówki (CH) i współczynnik oporu rogówki (CRF). Został zaprojektowany w celu poprawy dokładności pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego poprzez wykorzystanie danych biomechanicznych rogówki do obliczenia biomechanicznie dostosowanej oceny ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Tonometria wgłobieniowa
Tonometr Schiotza podczas badania, umieszczany jest na rogówce osoby leżącej na plecach. Obciążnik spłaszcza rogówkę w zakresie, który jest pośrednio proporcjonalny do ciśnienia w oku. Skala na górze tłoka podaje odczyt zależny od tego, jak bardzo tłok opada w rogówkę, a tabela przeliczeniowa przekształca odczyt skali na IOP mierzone w mm Hg. Jest to metoda obecnie historyczna i nie stosowana w praktyce klinicznej.
Tono-Pen
Tono-Pen obejmuje zarówno technikę aplanacji, jak i wgłębienia. Jest to małe, podręczne urządzenie zasilane bateryjnie. Tonometr ma aplanującą powierzchnię z malutkim wystającym tłokiem. Wielokrotne odczyty są uśredniane.
Tonometria odbicia
Najnowszą wersją tonometru odbiciowego jest urządzenie ICare (Helsinki, Finlandia). Plastikowa kulka o średnicy 1,8 mm na drucie ze stali nierdzewnej jest utrzymywana na miejscu przez pole elektromagnetyczne w ręcznym urządzeniu zasilanym z baterii. Kiedy przycisk jest wciśnięty, sprężyna szybko przesuwa drut i kulkę do przodu. Tonometr Icare umożliwia higieniczny i bezproblemowy pomiar ciśnienia w oku, który jest ledwo zauważalny przez pacjenta, dzięki czemu jest odpowiedni dla wszystkich pacjentów od bardzo młodego pokolenia do starszego pokolenia. Pomiary uzyskiwane tym tonometrem są podobne do tych uzyskiwanych tonometria Goldmana, dlatego urządzenia te często stosuje się zamiennie.
Dynamiczny Tonometr Konturowy PASCAL
Dynamiczny Tonometr Konturowy PASCAL jest cyfrowym tonometrem kontaktowym trzeciej generacji. Urządzenie montowane jest na lampie szczelinowej. Po kilkusekundowym kontakcie z rogówką podawana jest numeryczna wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP) oraz amplitudy tętna gałkowego (OPA). Urządzenie mierzy pulsujące IOP w sposób bezpośredni i ciągły (dynamicznie), przy czym uzyskany wynik pomiaru ciśnienia jest niezależny od własności biomechanicznych rogówki, takich jak grubość, uwodnienie, sztywność, elastyczność.
DOBOWY POMIAR CIŚNIENIA WEWNĄTRZGAŁKOWEGO
Soczewka kontaktowa z czujnikiem Sensimed (CLS) Triggerfish
Jednym z tego typu urządzeń jest soczewka kontaktiowa z czujnikiem Sensimed (CLS) Triggerfish, który otrzymał znak CE w 2010 r. I zatwierdzenie FDA w marcu 2016 r. Urządzenie zawiera inteligentną soczewkę kontaktową, która rejestruje spontaniczne zmiany IOP w oku, dostarczając lekarzom cennych informacji, które mogą pomóc w prowadzeniu leczenia jaskry. Obecnie trwają badania nad skutecznością tej metody. Badania na ten temat znajdą Państwo tutaj: https://www.sensimed.ch/scientific-publications/
Icare HOME
Urządzenie to służy do samokontroli ciśnienia wewnątrzgałkowego w warunkach domowych. Przeznaczone są dla Pacjentów z jaskrą lub osób podejrzanych o jaskrę, którzy wymagają regularnego monitorowania ciśnienia wewnątrzgałkowego według zaleceń okulisty. Icare HOME umożliwia monitorowanie IOP w dowolnym miejscu i czasie i jest jedną z pierwszych metod całodobowego monitorowania IOP poza kliniką. Urządzenie działa w oparciu o zasadę pomiaru odbicia, która nie wymaga specjalistycznych umiejętności do jego obsługi. Urządzenie jest dostępne na rynku dla pacjentów indywidualnych.
EyeMate
EyeMate umożliwia szybki pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego za pomocą czujnika wszczepionego do wnętrza gałki ocznej lub pod spojówkę. Proces pomiaru IOP zajmuje tylko kilka sekund i może być również prowadzony w sposób ciągły. Wartości ciśnienia są wyświetlana na czytniku i automatycznie zapisywane online. Czujnik ciśnienia eyemate® jest wszczepiany podczas operacji zaćmy i pozostaje na stałe w oku, podobnie jak sztuczna soczewka. Obecnie trwają prace nad nową wersją urządzenia, który wszczepiany będzie pod spojówkę oka w ramach procedury przeprowadzanej w gabinecie okulistycznym.
Źródło: https://eyewiki.org/IOP_and_Tonometry
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5159455/
https://pl.eatatsalt.com/1787-pneumatic-pressure-monitor.html
http://www.belamed.com.pl/pascal.htm
https://www.sensimed.ch/sensimed-triggerfish/
https://www.my-eyemate.com/en/see-how-eyemate-works.html