Jaskra 100 dni
Jaskra wtórna neowaskularna w przebiegu chorób naczyniowych siatkówki (zakrzepu żyły środkowej siatkówki, zatoru tętnicy środkowej siatkówki, oczny zespół niedokrwienny, retinopatia cukrzycowa) – tzw. jaskra 100-dni.
Jaskra neowaskularna (JN) jest następstwem neowaskularyzacji (tworzenia się nowych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych) w obrębie tęczówki (rubeosis iridis) oraz kąta przesączania jako efektu niedokrwienia siatkówki w przebiegu chorób naczyniowych i wytwarzania czynnika VEGF. Początkowo otwarty kąt z nieprawidłowymi naczyniami powoduje zaburzenia krążenia cieczy wodnistej i wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Następnym etapem choroby jest zamknięcie kąta przesączania przez błonę włóknisto-naczyniową. JN dotyczy nawet 50% osób, które przebyły niedokrwienną postać zakrzepu żyły środkowej siatkówki, w której rozpoznanie jaskry następuje najczęściej 3 miesiące (100 dni) po wystąpieniu zakrzepu. Szacuje się, że to właśnie zakrzep żyły środkowej siatkówki jest najczęstszą przyczyną JN.
Przebieg choroby:
Rubeoza tęczówki (łac. rubeosis iridis), rozpoczyna się w momencie, gdy na brzegu źrenicy rozwijają się drobne naczynia krwionośne, rozrastając się promieniście na powierzchni tęczówki w kierunku kąta przesączania. Naczynia w wyniku leczenia mogą zaniknąć. Pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego są jeszcze zwykle w normie.
Jaskra wtórna otwartego kąta. W lampie szczelinowej na powierzchni tęczówki widoczne są nowe naczynia krwionośne. Dochodzi do rozbudowy naczyń, które rozgałęziając się i tworzą błonę włóknisto-naczyniową powodując blokowanie beleczkowania kąta przesączania i wzrosty ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Jaskra wtórna zamkniętego kąta. W kącie przesączania dochodzi do kurczenia się tkanki włóknisto-naczyniowej i pociągania części tęczówki na obwodzie. Na tym etapie dochodzi do pojawienia się dolegliwości bólowych, pogorszenia widzenia, znacznego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Oko może być zaczerwienione i przekrwione. W lampie szczelinowej: obecność komórek zapalnych w obrębie cieczy wodnistej.
Metody leczenia dla jaskry neowaskularnej:
Leczenie zachowawcze:
- Iniekcje preparatów anty-VEGF,
- miejscowo i ogólnie leki obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe,
- mydriatyki,
- w początkowym stadium – leki przeciwzapalne w kroplach,
- przeciwwskazane są miotyki.
Leczenie laserowe:
- Panfotokoagulacja laserowa siatkówki,
- Przeztwardówkowa cyklofotodestrukcja (TSCP).
Leczenie chirurgiczne:
- cyklokriodestrukcja,
- operacje przetokowe,
- operacje z wszczepem zastawek/setonów.
Źródło:
- https://covalentcareers.com/resources/managing-neovascular-glaucoma-cardiovascular-disease/?fbclid=IwAR2oc8SH8e_Djmc07CiCSZ42kTA0vds1tuvqZdvKj9G4lLUon414etfkr1o
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5989268/
- https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.mp.pl%2Fokulistyka%2Fokulistyka-dla-nieokulistow%2Fartykuly%2F117640%2Cjaskra-podstawowe-informacje&psig=AOvVaw1n3NWuLKsuq8sc8TMxba0d&ust=1584095928062000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCIjB3a3flOgCFQAAAAAdAAAAABAD
- https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.aao.org%2Fimage%2Fprimary-angle-closure-glaucoma&psig=AOvVaw0SrzDsGA71V01rbxUmpFU8&ust=1584096108815000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCMChzJrglOgCFQAAAAAdAAAAABAD
adrian smędowski glaucoma jaskra jaskra 100 dni jaskra neowaskularna okulista okulistyka smędowski