Przejściowa ślepota smartfonowa
„Przejściowa ślepota smartfonowa” (TSB z ang. Transient Smartphone „Blindness”) to jedno z ciekawszych odkryć okulistycznych ostatniej dekady. TBS objawia się gwałtowną, bezbolesną i przejściową utratą wzroku, trwającą najczęściej kilka minut, wynikająca z używania telefonu w pozycji leżącej w ciemnym pomieszczeniu. Najczęściej występuje w jednym oku, lecz zdarzają się także przypadki obustronnego TBS.
Uważa się, że TSB jest spowodowane chwilową rozbieżnością w regeneracji fotopigmentu fotoreceptorów siatkówki i ostatecznej różnicy w adaptacji światła między siatkówkami obu oczu. Dominuje hipoteza, że w pozycji leżącej na boku jedno oko jest zwykle przysłonięte (np. poduszką, prześcieradłem), a następnie staje się zaadaptowane do ciemności, podczas gdy drugie oko wystawione na jasny ekran urządzenia staje się zaadaptowane do światła. Po wyłączeniu ekranu urządzenia w ciemnym pokoju, oko przystosowane do światła jest odczuwane jako słabo widzące lub niewidzące. Po kilku minutach widzenie powraca do stanu prawidłowego.
Literatura opisuje przypadki pacjentów zgłaszających bezbolesną, jednostronną, przemijającą utratę wzroku, u których po wnikliwym wywiadzie okulistycznym okazało się, że zjawisko TBS pojawiało się nocą, w pozycji leżącej, po korzystaniu z telefonu. To pokazuje nam, jak ważnym elementem do rozpoznania TBS jest dokładny wywiad medyczny. Źle postawiona diagnoza może doprowadzić do niepotrzebnego i błędnego wdrożenia leków, które stanowi ryzyko powikłań związane z błędnie przyjmowanym leczeniem.
Okuliści, a także producenci smartfonów zalecają redukowanie ekspozycji na światło niebieskie w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Należy pamiętać, że rezygnacja z korzystania z telefonu przed snem uchroni nas przed przejściową ślepotą smartfonową ale także znacznie poprawi jakość naszego snu.