Pięć najważniejszych TESTÓW NA JASKRĘ
Profilaktyka jest kluczem do zachowania wzroku w jaskrze, zwanej „cichą złodziejką wzroku”. Za każdym razem, gdy przychodzi Pacjent z zaawansowaną, nierozpoznaną do tej pory jaskrą, uświadamiamy sobie jak ważne są badania przesiewowe. Szczególnie jeżeli obecne są czynniki ryzyka rozwoju jaskry, takie jak podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze lub jaskra w rodzinie, konieczna jest wizyta u lekarza okulisty, aby ustalić, jak często należy przeprowadzać badanie okulistyczne.
Przesiewowe badanie okulistyczne w kierunku jaskry obejmuje pięć podstawowych TESTÓW:
Regularne kontrole jaskry obejmują dwa rutynowe testy oka: tonometrię i oftalmoskopię (badanie dna oka).
Tonometria
Tonometria to rodzaj badania, który ma na celu pomiar ciśnienia w oku. Podczas tonometrii aplanacyjnej stosuje się krople do oczu, aby znieczulić oko.
Następnie lekarz używa urządzenia zwanego tonometrem do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego oka. Do pomiaru ciśnienia służą także tonometry impresyjne typu iCare lub „air puff”.
Zakres „prawidłowego” ciśnienia u osoby zdrowej wynosi 12–22 mmHg („mmHg” odnosi się do milimetrów słupa rtęci, skali używanej do rejestrowania ciśnienia w oku). W większości przypadków jaskry w naszej populacji ciśnienie przekracza 20 mmHg. Jednak niektóre osoby mogą rozwijać jaskrę przy ciśnieniach między 12 a 22 mmHg. Ciśnienie w oku jest unikalne dla każdej osoby. Więcej o rodzajach jaskry na blogu.
Ocena tarczy nerwu wzrokowego
Ta procedura diagnostyczna pozwala lekarzowi zbadać tarczę nerwu wzrokowego pod kątem uszkodzenia jaskrowego.
Aby przeprowadzić oftalmoskopię, zwykle podaje się krople do oczu, które służą do rozszerzenia źrenicy, dzięki czemu lekarz może zobaczyć dno oka w celu zbadania morfologii i koloru nerwu wzrokowego. Jeśli ciśnienie wewnątrzgałkowe nie mieści się w normalnym zakresie lub jeśli nerw wzrokowy wygląda nietypowo, lekarz może poprosić o wykonanie jednego lub dwóch kolejnych badań jaskry: perymetrii (pole widzenia) i gonioskopii. W diagnostyce jaskry wykonuje się również badanie OCT (optycznej koherentnej tomografii) celem oceny włókien nerwowych w nerwie wzrokowym.
Perymetria – pole widzenia
Perymetria to badanie pola widzenia, który tworzy mapę zakresu, który widzi pacjent. Ten test pomoże lekarzowi ustalić, czy w polu widzenia znajdują się już zmiany jaskrowe.
Podczas tego testu pacjent zostaje poproszony o patrzenie w punkt, który znajduje się na środku czaszy perymetru. Podczas badania nie wolno się rozglądać, a jedynie reagować naciskaniem guzika w momencie pojawienia się punktów świetlnych w różnych obszarach czaszy perymetru. Podczas badania postaraj się zrelaksować i odpowiedzieć tak dokładnie, jak to możliwe podczas testu.
Lekarz może zlecić, aby powtórzyć test, aby sprawdzić, czy wyniki będą takie same przy następnym jego wykonaniu. Po zdiagnozowaniu jaskry, testy pola widzenia zwykle wykonuje się raz do dwóch razy w roku, aby sprawdzić progresję zmian widzenia.
Gonioskopia
To badanie diagnostyczne pomagające ustalić, czy kąt, w którym tęczówka styka się z rogówką, jest otwarty i szeroki, czy wąski i zamknięty.
Podczas badania podawane są krople znieczulające. Specjalistyczna soczewka jest delikatnie umieszczana na oku. Soczewka ta ma lustro, które pokazuje lekarzowi, czy kąt między tęczówką a rogówką jest zamknięty i zablokowany lub szeroki i otwarty.
Pachymetria
Pachymetria to prosty, bezbolesny test do pomiaru grubości rogówki.
Sonda zwana pachymetrem jest delikatnie umieszczana przed okiem (rogówki), aby zmierzyć jej grubość. Pachymetria może pomóc w diagnozie, ponieważ grubość rogówki może wpływać na odczyty ciśnienia w oku. Dzięki temu pomiarowi lekarz może lepiej zrozumieć odczyt ciśnienia i opracować plan leczenia, który jest odpowiedni dla Ciebie. Procedura pomiaru obu oczu zajmuje kilka chwil i jest całkowicie bezpieczna.
Dlaczego jest tyle egzaminów diagnostycznych?
Rozpoznanie jaskry nie zawsze jest łatwe, a dokładna ocena nerwu wzrokowego jest nadal niezbędna do diagnozy i leczenia. Najważniejszą troską jest ochrona wzroku. Lekarze analizują wiele czynników przed podjęciem decyzji o leczeniu. Pamiętaj, że udając się na badania w kierunku jaskry, wybieraj okulistę specjalizującego się w jaskrze (glaukomatolog).
Źródło:
https://www.glaucoma.org/glaucoma/diagnostic-tests.php?fbclid=IwAR33TV48JYFrZlz89rNYDQrlPDVqRw8sDu-hwTLJFJhH6hgg-xE569rE348
https://www.aao.org/image.axd?id=b2f2c195-154a-4455-ac30-13188ec2c665&t=635734289574430000
https://www.aao.org/detail/image.axd?id=3f6dbe69-a5de-466b-a037-6d0e5e326e5c&t=636449909233000000Adrian Smędowski – ZnanyLekarz.pl